Campus News

View Year

History Day Competition Brings Young Scholars to Campus

(Posted March 31, 2008)

-HUNTINGDON, Pa. -- Students with interests in history ranging from the Civil War to civil rights from 20 area middle and high schools competed Wednesday, March 26 in the 23rd annual District History Day, held at Juniata College in Huntingdon.

First- through third-place finishers were announced in two divisions -- the junior division for grades six through eight, and the senior division for students in grades nine through 12. Each student prepared projects in keeping with this year's theme: "Conflict and Compromise in History." The state final competition will be held at Millersville University in Millersville, Pa., May 13 and 14 and the national finals will take place June 15 to 19, at the University of Maryland in College Park, Md.

Students competed in nine categories: Historical paper (1,500-2,500 words, individuals only); individual exhibit; group exhibit; individual performance (such as short plays or interpretive readings); group performance; documentaries; group documentaries; individual Web page; and group Web page.

Participating schools were: Central High School (Martinsburg, Pa.); Donald H. Eichorn Middle School (in Lewisburg, Pa.); Hollidaysburg Area Junior High School; Huntingdon Area Middle School; Juniata Valley Junior and Senior High School; Lewistown Middle School; Lewistown Area High School; Middleburg Middle School; Mount Nittany Middle School; Park Forest Middle School; Phillipsburg-Osceola Senior High School; Selinsgrove Area High School; Shikellamy High School; Spring Cove Middle School; Southern Huntingdon County High School; State College Area High School; Strodes Mills Middle School; Tyrone Area Middle and High School; and West Snyder Middle School. Several home-schooled students also competed.

Juniata College students studying in history, politics, secondary education, social studies, business, psychology and other programs served as judges for the competition.

The Local History senior division prize was awarded to Brice Barrett, 10th grade, Tyrone Area High School, for "The Attempted Sabotage of the Horseshoe Curve." The local history junior division prize went to "The Molly Maguires: The Tale of the Bloodstained Coal Mines," Rachel Ladd, Scott Leighow, 7th grade, Donald H. Eichorn Middle School.

The Global History senior division prize was awarded to Rachel Fry, Shana West, 9th grade, Central High School, for "Cleopatra: A Life of Compromise in a Time of Conflict." The Global History junior division prize went to "Presenting Prokofiev: Conducted by Stalin," Alexander Woskob, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Full Results
Pennsylvania District History Day, 2008
Juniata College, Huntingdon, Pa.
March 26, 2008
"Conflict and Compromise in History"

I. Historical Paper
Senior Division

No entries

Junior Division

First Place: "Cathars: Heresy and Accommodation," William Edwards, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "The 125th Pennsylvania Regiment Volunteers: Conflict and Compromise in the Civil War" Jared Wood, 8th grade, Hollidaysburg Area Junior High.

Third Place: "Title IX: A Story of One Team's Fight for Equality," Elizabeth Browne, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

II. Individual Exhibits
Senior Division

First Place: "The Emancipation Proclamation: A Compromise and a Conflict," Anthony Pinter, 9th grade, Hollidaysburg Area Junior High School.

Second Place: "The Attempted Sabotage of the Horseshoe Curve," Brice Barrett, 10th grade, Tyrone Area High School.

Third Place: "Segregation: Once a Serious Problem," Sarah McCoy, 10th grade, Lewistown Area High School.

Junior Division

First Place: "Andersonville Prison," Andrew Brumbaugh, 7th grade, Spring Cove Middle School.

Second Place: "Level Playing Field," Stevie Franco, 8th grade, Tyrone Area Middle School.

Third Place: "The Anabaptists," Hannah Shingler, 7th grade, Spring Cove Middle School.

III. Group Exhibits
Senior Division

First Place: "Cleopatra: A Life of Compromise in a Time of Conflict," Rachel Fry, Shana West, 9th grade, Central High School.

Second Place: "The Galileo Affair: A Conflict on Two Levels," Julia Wilkinson, Blair Porterfield, 12th grade, State College Area High School.

Third Place: "Sports: A Field of Democracy," Mara Sunderland, Sarah Sipe, Kenzie Dunmire, 9th grade, Lewistown Area High School.

Junior Division

First Place: "Lies Hysteria, Witchcraft and Death: The Conflict at Salem," Sarah Graber, Ryan Flannery, 8th grade Donald H. Eichorn Middle School.

Second Place: "Bound by Beauty: Chinese Footbinding," Veronica Musser, Casey Sommers, Maddison Brindle, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Caged Cranes: Japanese Internment," Rowan Staley, McKenzie Fey, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

IV. Individual Performance
Senior Division

No entries

Junior Division

First Place: "A Year for Change: Conflict and Compromise in the Spanish Civil War," Elisabeth Campbell, 6th grade, Donald A. Eichorn Middle School.

Second Place: "The 1969 Futbol Conflict: El Salvador vs. Honduras," Eric Lugg, 6th grade, Homeschool.

V. Group Performance
Senior Division

First Place: "To Bend and Not to Break: The Ongoing Struggle to Ratify the Equal Rights Amendment and to Gain Constitutional Equality Among Both Sexes in America," Fiona Grugan, Emma Santos, Amidia Frederick, 11th grade, Juniata Valley Junior/Senior High School.

Junior Division

First Place: "The Bread and Roses Strike Lawrence Massachusetts -- 1912," Teresa Donnellan, Brittany Meier, Karen Maynard, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "Fanny Kemble: Journey to an Abolitionist," Rosie Heller, Riley Sunday, Joseph Denby, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Brother vs. Brother," Megan Harrington, Julia Peachey, George Harchack, 8th grade, Huntingdon Area Middle School.

VI. Individual Documentary
Senior Division

First Place: "Franklin and Eleanor Roosevelt: The Hope of a Nation," Elaine Koontz, 12th grade, Philipsburg-Osceola Senior High School.

Second Place: "Give Peace a Chance: John Lennon vs. Richard Nixon," Joel Frehn, 11th grade, Juniata Valley Junior/Senior High School.

Junior Division

First Place: "Presenting Prokofiev: Conducted by Stalin," Alexander Woskob, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "The Chipko Movement: A Tree Hugging Compromise in the Himalayas," Grace Braxton, 8th grade, Huntingdon Area Middle School.

VII. Group Documentary
Senior Division

First Place: "Music Censorship," Logan Harper, Sam Yeaton, Pierce Cardamone, 10th grade, Tyrone Area High School.

Second Place: "Gettysburg: The Turning Point of the Civil War," Rebecca Rebar, Devon Husar, 12th grade, Phillipsburg-Osceola High School.

Junior Division

First Place: "The Molly Maguires: The Tale of the Bloodstained Coal Miners," Rachel Ladd, Scott Leighow, 7th grade, Donald H. Eichorn Middle School.

Second Place: "Winged Heroes: The Conflicts and Compromises of the Flying Tigers," Kieryn Ziegler, Aud Kreiser, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Deserted by Our Country: Japanese Internment," Clara Allison, Mark Pauley, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

VIII. Web Page/Individual

Junior Division

First Place: "Cornplanter: The Forgotten Chief of the American Revolution," RHenry Ziegler, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

IX. Web Page/Group

Junior Division

First Place: "The Manhattan Project," Tyler Kerstetter, Tim Csemica, Joseph Roman, Wesley Sigl, 8th grade, Donald H. Eichorn Middle School.

Second Place: "Breaking the Shackles: Abraham Lincoln's Emancipation Proclamation," Eleanor Tsai, Jenny Ye, Erin McQuay, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Harriet Tubman and the Underground Railroad," Kathryn Marter, Victoria Miller, Rachel Woods, 8th grade, Huntingdon Area Middle School.



VII. Local History Award
Senior Division

"The Attempted Sabotage of the Horseshoe Curve," Brice Barrett, 10th grade, Tyrone Area High School.


Junior Division

"The Molly Maguires: The Tale of the Bloodstained Coal Miners," Rachel Ladd, Scott Leighow, 7th grade, Donald H. Eichorn Middle School.

Global History Prize

Senior Division

"Cleopatra: A Life of Compromise in a Time of Conflict," Rachel Fry, Shana West, 9th grade, Central High School.

Junior Division

"Presenting Prokofiev: Conducted by Stalin," Alexander Woskob, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Contact John Wall at wallj@juniata.edu or (814) 641-3132 for more information.