Campus News

View Year

Juniata College Hosts Regional History Day Competition

(Posted April 8, 2002)

HUNTINGDON, Pa. -- Events from times past are top news this week at Juniata College as hundreds of students from 13 middle and high schools throughout central Pennsylvania competed Wednesday, April 4th in the 16th annual District History Day, held at Juniata College in Huntingdon.

First- through third-place finishers were announced in two divisions - the junior division for students in grades six through eight and the senior division for students in grades nine through 12. This year's History Day finals will be held in May at Penn State University with the national competition planned for June in College Park, Md. at the University of Maryland.

Students competed in seven categories: historical papers (1,500-2,000 words, for individual contestants only); individual projects; group projects; individual performances; group performances; individual documentaries; and group documentaries. The theme of this year's competition was "Revolution, Reaction, Reform in History."

Participating schools are: Altoona Area High School; Forbes Road High School; Huntingdon Area High School; Huntingdon Area Middle School; Indian Valley High School; Lewistown Area High School; Mount Nittany Middle School; Park Forest Middle School; Selinsgrove Area High School; State College Area High School; Tussey Mountain High School; Tyrone Area High School; and Tyrone Area Middle School.

Juniata College students served as judges at Wednesday's District History Day. The top finishers in each category are attached. Awards were presented in Alumni Hall in the Brumbaugh Science Center.

The Local History senior division prize was awarded to "Privacy on the Line: Wiretapping in America," by Jonathan Greenberg, State College Area High School senior, and "The Automobile Revolution and its Effects on Pennsylvania," by Debbie Zeger, 8rh grade, Mount Nittany Middle School.

Full Results
Pennsylvania District History Day, 2002
Juniata College, Huntingdon, Pa.
April 3, 2002
"Revolution, Reaction, Reform in History"

I. Historical Paper
Senior Division

First Place: "The Molly McGuires and Black Thursday: Revolution at the Coal Mines," Catie Hanlon, junior, Huntingdon Area High School.

Second Place: "Changing the Landscape of America: The Servicemen's Readjustment Act of 1944," Allison Zeger, freshman, State College Area High School.

Third Place: "Privacy on the Line Wiretapping in America," Jonathan Greenberg, senior, State College Area High School.

Junior Division

First Place: "Shredding the Iron Curtain: Mikhail Gorbachev's Revolutionary Policies and the Collapse of the Soviet Union," Vivek Agarwala, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "The Meiji Restoration: Revolutionizing Identity in Japan," Kwasi Nti, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Descartes: A Revolution in Philosophy," Itamar Grunfeld, 7th grade, Mount Nittany Middle School

II. Individual Exhibits
Senior Division

First Place: "A Revolutionary Study of the Piano," Matthew Mason, senior, Huntingdon Area High School.

Second Place: "Photography: A New Lens to the Civil War," Katharine Criswell, sophomore, Huntingdon Area High School.

Third Place: "Title IX: A Revolution in Women's Sports," Alison Whalen, junior, Huntingdon Area High School.

Junior Division

First Place: "Photography Changes Hands: George Eastman," Logan Osgood-Jacobs, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "The Automobile Revolution and Its Effects on Pennsylvania," Debbie Zeger, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "Revolution and Reaction in the National Fiber Industry," Laura Carr, 7th grade, Homeschool

III. Group Exhibits
Senior Division

First Place: "Women's Suffrage," 9th grade, Kristin Hario, Stacia Heywood, Sasha Minium, Selinsgrove Area High School.

Second Place: "The Shift in Mentality from the Medieval Times to the Renaissance as Seen Through Art," 10th grade, Larisa Heiphetz, Sasha Krol, State College Area High School.

Third Place: "The Hendrix Revolution," 11th grade, Linsey Norris, Celina Isenberg, Lydia Smith, Huntingdon Area High School.

Junior Division

First Place: "The Cotton Gin," 8th grade, Erin Yener, Malea Hetrick, Malika Krishna, Elaine Short, Grace Zhou, Park Forest Middle School.

Second Place: "Hiroshima -- Peaceful Revolution in the Face of Destruction," 7th grade, Josh Shaffer, Josh Benn, Bill McElwain, Justin Schopp, Tyrone Area Middle School.

Third Place: "Title IX -- Reform That Ignited the Women's Sports Revolution," 8th grade, Byron Kost, Kristen Gurekovich, Casey Miller, Chastitee Novak, Tyrone Area Middle School.

IV. Individual Performance
Senior Division

First Place: "Music Never Dies," Lauren Stamm, senior, Selinsgrove Area High School.

Junior Division

First Place: "Through the Eyes of a Suffragette: The Women's Suffrage Movement," Emma Bennett, 8th grade, Huntingdon Area Middle School.

Second Place: "Marie Antoinette: Captive of the Revolution," Elizabeth Lyon, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "The Drama of Revolution: Art and Life in the Work of Martha Graham," Maria Browne, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

V. Group Performance
Senior Division

First Place: "The Warsaw Ghetto Revolts," juniors, Vincent Stoops, Jon Barton, Allison Bush, Selinsgrove Area High School.

Second Place: "Angels of Mercy: Women in Civil War Medicine," juniors, Erica Rhodes, Luci Condon, Amanda Dudley, Huntingdon Area High School.

Third Place: "Reactions to Darwinism: The Evolving Controversy," freshmen, Janet Alley, Vineeta Agarwal, Deepa Sen, State College Area High School.

Junior Division

First Place: "Child Labor Reforms," 8th grade, Emily McKenna, Kairann Isenberg, Lindsey Rickards, Jessica Templeton, Tyrone Area Middle School.

Second Place: "Turning the World Upside Down: Angelina and Sarah Grimke," 8th grade, Molly Kozminsky, Abla Eser, Madi Mock, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "From Ghoulies and Ghosties and Long-Legged Beasties and Things That Go Bump in the Night...Preserve Us: The Salem Witch Trials," 8th grade, Karl Kearns, Brittany Kennedy, Hanna Pingry, Christopher Roney, Huntingdon Area Middle School.

VI. Individual Documentary
Senior Division

First Place: "The Saxophone: The Heart of Jazz," Josh Dearing, senior, Huntingdon Area High School.

Junior Division

First Place: "Jean Piaget: Staging a Revolution in Child Psychology," Luba Guzei, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: "Title IX: Revolutionizing Our Ideas of Women in Sports," Laura Gabrovsek, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: "A Life-Saving Needle," Matthew Lachman, 8th grade, Park Forest Middle School.

VII. Group Documentary
Senior Division

First Place: "Coming to America," sophomores, Walter Weiss, Paul Fine, David Gibbons, State College Area High School.

Second Place: "The Love Canal Crisis: A Massive Outcry to Protect Public Health from Chemical Contamination," juniors, Aaron Fleishman, Ajay Malhotra, Paul Recalde, Lewistown Area High School and Indian Valley High School.

Third Place: "Central High: Breaking the Race Barrier," sophomores, Laura Singer, Jen Rupert, Lewistown Area High School.

Junior Division

First Place: "The Great Johnstown Flood," 8th grade, Lauren Martin, Emily Kemp, Amanda Powell, Huntingdon Area Middle School.

Second Place: "The Discovery of Penicillin," 8th grade, Linde Miles, Gina Grove, Olivia Hallahan, Staci Hurley, Andrea Sheffield, Huntingdon Area Middle School.

Third Place: "Canned Foods," 8th grade, Mengchao Wu, Cathy Varner, Park Forest Middle School

VII. Local History Award
Senior Division

"Privacy on the Line Wiretapping in America," Jonathan Greenberg, senior, State College Area High School.

Junior Division

"The Automobile Revolution and Its Effects on Pennsylvania," Debbie Zeger, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Contact John Wall at wallj@juniata.edu or (814) 641-3132 for more information.