Campus News

View Year

Future Historians Compete at Juniata\'s History Day District Competition

(Posted April 7, 2004)

HUNTINGDON, Pa. -- Past events are the medium through which future historians battle it out this week at Juniata College as students from 16 middle and high schools throughout central Pennsylvania competed Wednesday, April 7 in the 19th annual District History Day, held at Juniata College in Huntingdon.

First- through third-place finishers were announced in two divisions ? the junior division for students in grades six through eight and the senior division for students in grades nine through 12. This year?s History Day finals will be held in May 12-13 at Penn State University with the national competition planned for June 13-17 in College Park, Md. at the University of Maryland.

Students can compete in any of seven categories: Historical paper (1,500-2,500 words, individuals only); individual exhibit (displays containing maps, charts, models and more); group exhibits; individual performance (such as short plays or interpretive readings); group performance; documentaries; and group documentaries. The theme of this year?s competition was ?Exploration, Encounter, Exchange in History.?


Participating schools are: Bedford Area Middle School; The Delta Program; Huntingdon Area High School; Huntingdon Area Middle School; Indian Valley High School; Indian Valley Middle School; Lewistown Area Middle School; Lewistown Area High School; Mount Nittany Middle School; Park Forest Middle School; Selinsgrove Area High School; Southern Huntingdon County High School; State College Area High School; Strodes Milles Middle School; Tyrone Area High School; and Tyrone Area Middle School.
Juniata College students served as judges at Wednesday?s District History Day. The top finishers in each category are attached. Awards were presented in Alumni Hall in the Brumbaugh Science Center.

The Local History senior division prize was awarded to the group exhibit in the senior division, ?A World of Their Own,? freshmen, Amber Nace, Riane Shempry, Jessica Yorks, Lewistown Area High School. The local history junior division prize went to ?Exploration Encounter, Exchange: A Cultural Rendezvous Between Native Pennsylvanians and Moravians,? individual documentary, Emily Browne, 6th grade, Mount Nittany Middle School.


Full Results
Pennsylvania District History Day, 2004
Juniata College, Huntingdon, Pa.
April 7, 2004
?Exploration, Encounter, Exchange in History.?

I. Historical Paper
Senior Division

First Place: ?Publius Explores American Government: A Political Exchange of Historical Importance,? Vineeta Agarwala, junior, State College Area High School.

Second Place: ?Captain James Cook: His Exploration and Impacts on the World,? Allison Zeger, junior, State College Area High School.

Third Place: ?The Moves Made the Norsemen: Viking Exploration,? William Cawthern, freshman, State College Area High School.

Junior Division

First Place: ?Revisiting the Exxon Valdez Oil Spill: The Encounter of Oil in the Ecosystem,? Rebecca Wagner, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: ?Scaling the Heights: The 1953 Ascent of Everest as a Cross-cultural Encounter and Exchange,? Jonathan Paulson, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: ?From Obscurity to Greatness: Exploration, Encounter and Exchange as Tools of the English East India Company,? Evan Higgins, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

II. Individual Exhibits
Senior Division

First Place: ?Christian Missionaries: Encountering Resistance in International Evangelism,? Tshona Corbin, senior, Huntingdon Area High School.

Second Place: ?J.C. Blair: Exploring the Boundaries of Industry.? Teresa Suba, senior, Huntingdon Area High School.

Third Place: ?Blacks and Jews in the Old South,? Larisa Heiphetz, senior, State College Area High School.

Junior Division

First Place: ?Encountering Obstacles and Exploring Opportunities: The Women?s Air Force Service Pilots,? Mel Meder, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: ?Carter?s Encounter with King Tutankhamen?s Tomb, Exploration of its Riches and Impact,? Grace Tara Byrne, 7th grade, The Delta Program.

Third Place: ?Martin Luther: Explorer of the Faith, Reformer of the Church,? Laura Egan, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

III. Group Exhibits
Senior Division

First Place: ?The Great Encounter of the High Renaissance: Leonardo, Michelangelo, and Raphael,? seniors, Emily Fitzgerald, Teresa Fernandes, Tyrone Area High School.

Second Place: ?Exploration, Encounter and Exchange With: Joseph Priestley,? freshmen, Derek Houtz, Derek Kellett, Taryn Nichols, Kylee Yetter, Selinsgrove Area High School.

Third Place: ?Vietnam War,? freshmen, Laretto Foster, Janessa Stouffer, Selinsgrove Area High School.

Junior Division

First Place: ?Malcolm X: Explorations Abroad Broaden His Perspective,? 7th grade, Sidney Fink, Matt Murray, Tia Williams, Kyle Updyke, Tyrone Area Middle School.

Second Place: ?Gertrude Bell?s Vision: Shifting the Sands of Iraq,? 8th grade, Rosa Frank, Madison Mack, Mount Nittany Middle School.

Third Place: ?Raystown Lake from Beginning to End,? 8th grade, Brad Clites, Tyler Shope, Kyle Thompson, Andrew Young, Huntingdon Area Middle School.

IV. Individual Performance
Senior Division

First Place: ?Sacajawea: The Impact of the Young Women Who Aided in the Settlement of the American West,? Deborah Zeger, sophomore, State College Area High School.

Second Place: ?Harriet Tubman: Encounter With Freedom,? Kathryn Deremer, freshman, Bedford High School.

Third Place: ?Sacajawea and the Lewis and Clark Expedition,? Wittney Ferguson, sophomore, Selinsgrove Area High School.

Junior Division

First Place: ?Encountering the Enemy: A Southern Perspective on the Gettysburg Campaign,? Bill Van Saun, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: ?Alexis de Tocqueville and Gustave de Beaumont?s Exploration of American Democracy,? Laura Gabrovsek, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

V. Group Performance
Senior Division

First Place: ?Explore, Encounter, Exchange: Coming to America,? sophomores, Julie Baugher, Sam Cuthbert, Alexandra Muolo, Courtney Robinson, Katy Yavorek, Selinsgrove Area High School.

Second Place: ?Putting Aside Differences: Encounter of Two Masons During the Civil War,? freshmen, Amy Cassot, Jessica Hark, Huntingdon Area High School.

Third Place: Powerful Moments in the Roaring ?20s,? sophomores, Savannah Dudick, Alison Dumm, Casey Naylor, Janina Rupert, Leah Siddons, Lewistown Area High School.

Junior Division

First Place: ?Encountering Poverty, Famine and Disease: The Great Irish Potato Famine, 1845-1849,? 7th grade, Rebekah Cordell, Pauline Holdsworth, Karen Leyde, Laura Leyde, Mount Nittany Middle School.

Second Place: ?Encountering the South: The Teachers of the Port Royal Experiment,? 8th grade, Molly Kozminsky, Emily Woodard, Mount Nittany Middle School.

Third Place: ?Elizabeth Blackwell: First Woman Doctor,? 8th grade, Julie Fye, Jamie Hersh, Briana Isenberg, Kelli Quinn, Huntingdon Area Middle School.

VI. Individual Documentary
Senior Division

First Place: ?The Apollo Project: U.S. Exploration of Space as a Result of Cold War Encounters and Exchanges,? Walter Weiss, senior, State College Area High School.

Second Place: ?Women in the Military,? Sara Kearns, senior, Huntingdon Area High School.

Junior Division

First Place: ??Give Us Free, Give Us Free:? America?s Encounter with the Amistad as a Historic Exchange in the Courtroom,? Vivek Agarwala, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

Second Place: ?Quest for Freedom: A Ukrainian?s Encounter with Communism and His Exploration of the American Dream,? George Woskob, 7th grade, Mount Nittany Middle School.

Third Place: ?Lighthouses: Beacons of the Past,? Karen Alley, 8th grade, Mount Nittany Middle School.

VII. Group Documentary
Senior Division

First Place: ?Craig Sholley: Explorations, Encounters and Exchanges in Africa,? sophomores, Liza James, Jennifer Peeler, Selinsgrove Area High School.

Second Place: From Stanton Elementary School to the Metropolitan Opera: Marian Anderson,? freshmen, Alexa Benner, Skye Haupt, Christiana Paradis, Selinsgrove Area High School.

Third Place: ?Steaming Into History: The East Broad Top Railroad,? juniors, Molly Hanlon, Kayla Thompson, Huntingdon Area High School.

Junior Division

First Place: ?How Krispy Kreme Doughnuts Impacted American Culture,? 8th grade, Emily Fortune, Ugo Nwaobilo, Brittany Schneider, Huntingdon Area Middle School.

VII. Local History Award
Senior Division

?A World of Their Own,? group exhibit, freshmen, Amber Nace, Riane Shempry, Jessica Yorks, Lewistown Area High School.

Junior Division

?Exploration Encounter, Exchange: A Cultural Rendezvous Between Native Pennsylvanians and Moravians,? individual documentary, Emily Browne, 6th grade, Mount Nittany Middle School.

Contact John Wall at wallj@juniata.edu or (814) 641-3132 for more information.