Fulbright Fellows

  • Ashlynn Cobb, Russia, 2017
  • Anvy Tran, Vietnam, 2017
  • Nikea Ulrich, Germany, 2017
  • Alex Bernosky, Russia, 2016
  • Erin Netoskie, Austria, 2016
  • Neal Donovan, Germany, 2016
  • Molly Adler, Greece, 2015
  • Mackenzie Coulter-Kern, Mexico, 2015
  • Megan Vanaman, Czech Republic, 2015
  • Alyssa Grube, Chile, 2014
  • Toni Harr, Greece, 2013
  • Erin McClure, Austria, 2013
  • Alex Weimer, Canada, 2013 (declined)
  • Jared Edgerton, Republic of Georgia, 2012
  • Michael Thompson, Taiwan, 2012
  • Brandon Moyer, Germany, 2011
  • Dustin Gee, Montenegro, 2010
  • Nicholas Sepulveda, Iceland, 2010
  • Anna Bloom, Germany, 2010
  • Dan D'Orazio, Switzerland, 2009
  • Micahel Fisher, Germany, 2008
  • Justin Schultz, Australia, 2008
  • Meara Kauffman, Switzerland, 2007
  • Brian Wilson, Germany, 2006
  • Jeremy Weber, Peru, 2005
  • Todd Ellick, Germany, 2005
  • Leslie Vogt, Germany, 2005
  • Wossenyelesh Mazengia, Ethiopia 2001
  • Katie Brigaman, France, 1999 (declined)
  • Valerie Cole, South Korea, 1999
  • Savannah Schroll, Germany, 1997
  • Jennifer Sill, Germany, 1995

Fulbright Summer Fellows

  • Jerika Jordan, 2012

Goldwater Scholarship

  • Rebecca Ford, Honorable Mention, 2017
  • Nikea Ulrich, 2016
  • Katharine Shelledy, Honorable Mention, 2016
  • Nikea Ulrich, Honorable Mention, 2015
  • Andrea Waksmunski, Honorable Mention, 2014
  • Alyssa Grube, Honorable Mention, 2013
  • Kenneth Goodfellow, 2010
  • Brandon Scott Moyer, 2009
  • Lindsey Draper, Honorable Mention, 2009
  • Travis Hull , 2008
  • Zach Page, 2008
  • Dan D'Orazio, Honorable Mention, 2008
  • Erin Satterthwaite, Honorable Mention, 2008
  • Justin Schulz, Honorable Mention , 2007
  • Meara Kauffman, 2006
  • Jonilyn Longenecker, Honorable Mention, 2006
  • Caitlin Zlatos, 2004
  • Leslie Vogt, 2004
  • Cathleen Hewlett, 2002
  • Lisa Petrella, 2001
  • Sharon Simpson, 1999
  • Steve Eikenberry, 1998

Rhodes Scholarship

  • Jeremy Weber, 2004 (Regional Finalist)
  • Scott Kofmehl, 2002 (Regional Finalist)

Truman Fellowship

  • Jeremy Weber, 2004 (Regional Finals)

Morris Udall Fellow

  • Alana Malar, 2000

Bill and Melinda Gates Fellowship

  • Sam Gary, Alternate, 2017

Coro Fellowship in Public Affairs

  • Fatima Juma, 2015

HHMI Exceptional Research Opportunities Program

  • Daniella Rodriguez, 2015
  • Abagail Rosenberger, 2015
  • Andrew Maul, 2013 

II-VI Foundation Scholarship

  • Alyssa Kress, 2011 

Amgen Scholarship

  • Sam Gary, 2015
  • Andrea Waksmunski, 2014        
  • Steven Strutt, 2011
  • Katerina Korch, 2011

EPA Greater Research Opportunities

  • Cara Mayo, 2011
  • Kelsey Morgan, 2011
  • Justin Paul, 2010

Pickering Fellows

  • Scott Kofmehl, 2004
  • Wossie Mazengia, 2001

Benjamin Gilman Scholars

  • Jilenny Guzman, Mexico, 2017
  • Skye Smay, Mexico, 2017
  • Miranda Suarez, Japan, 2017
  • Katie McLone, Ecuador, 2016
  • Alesha Alexis, Japan, 2016
  • Sirah Javier, Mexico, 2016
  • Sara Arnold, United Kingdom, 2014
  • Natasha Lane, India, 2013
  • Zachary Sanna, China, 2013
  • Miranda Martz, Galapagos, 2012
  • Elena Woiciechowska, Lille, France, 2012
  • Samantha Morgan, Derry, Northern Ireland, 2011
  • Britney Gregory, Cheltenham, England, 2011
  • Tiereney Miller, The Gambia, 2010
  • Joanna Fricke, Quito, Ecuador, 2010
  • Kristin Beiswenger, Puebla, Mexico, 2010
  • Jessica Wemer , Ecuador, 2009
  • Connor Ross, Ecuador, 2009
  • Alexander Schoch, Athens, Greece, 2009
  • Timothy Breya, Strasbourg, France, 2008
  • Kristie Hilliard, UDLA Mexico, 2008
  • Troy Carl, Dalian, China, 2007 (declined)
  • Jessica Labella, Volgograd, Russia, 2007
  • Adrienne Foster, India, 2005
  • Rebecca Hubscher, Brno, Czech Republic, 2004
  • Brandon Dearman, Lille, France, 2003
  • Jon Hruska, Brno, Czech Republic, 2002

Congress-Bundestag Exchange for Young Professionals

  • Laura Sweltz, 2009
  • Nicole Smeal, 2002

DAAD Scholars

  • Nikea Ulrich, 2015
  • Erin McLure, 2011
  • Jeremy Weaver, 2009
  • Brian Z. Wilson, 2005
  • Kristen Robinson, 2004
  • Todd Ellick, 2003

Davies-Jackson Fellowship

  • Steven Knepper, 2006 (declined)

Department of Energy, Science Graduate Fellowship

  • Zak Page, 2010

James Finnegan Fellows

  • Ashley Pinamonti , 2014
  • Ally Lush, 2013
  • Derrick Magnotta, 2012
  • Hannah Miller, 2011
  • Jared Edgerton, 2010
  • David Grim, 2010
  • Malea Hetrick, 2009

Freeman - Asia Scholars

  • Troy Carl, Dalian, China, 2007
  • Benjamin Hoopes, Japan, 2005

Garden Club of America Summer Environmental Scholar

  • Patrick Oelschlager, 2012

Humanity In Action

  • Ryan Richards, 2006

JASSO Fellow (Study in Japan)

  • Benjamin Hoopes, 2005

National Science Foundation Graduate Research Fellows

  • Alyssa Grube, Biology, 2014
  • Mike Nguyen, Geochemistry, 2014
  • Danielle Fulmer, Peace Studies, 2014
  • Brandon Moyer, Honorable Mention, Chemistry, 2014
  • Joseph Porter, Honorable Mention, Biochemistry, 2014
  • Steven Strutt, Honorable Mention, Microbiology, 2014
  • Katie Houston, Chemistry, 2013
  • Andrew Ickes, Honorable Mention, Biology, 2013
  • Erin Satterthwaite, Biology, 2012
  • Katerina Korch, Chemical Catalysis, 2012
  • Jason Fischel, Geology/Environmental Sciences, 2012
  • Dan D'Orazio, Astrophysics, 2011
  • Anna Bloom, Honorable Mention, 2011
  • Josh Beaver, 2010
  • Dan D'Orazio, Honorable Mention, 2010
  • Zak Page, Honorable Mention, 2010
  • Justin Schultz, 2009
  • Leslie Vogt, 2008
  • Heather Hassel, Honorable Mention, 2006 and 2007
  • Thera Crane, 2007
  • Lisa Petrella, 2001
  • Lauren Bierly, 2001

NSF - REU

  • Kendra Bierman, 2017

NIH Undergraduate Scholar

  • Jessica Mann, 2006

NIH Post-Baccalaureate Intramural Research Training Award

  • Andrew Maul, 2014
  • Mitchell Dunklebarger, 2014
  • Victoria Arthur, 2014

NOAA Ernest F. Hollings Scholars

  • Natalie Gibson, 2017
  • Katharine Shelledy, 2015
  • Caitlyn Bowman, 2010
  • Mark W. Berguson, 2009
  • Erin Satterthwaite, 2008

American Society for Microbiology Summer Undergraduate Research Fellowship

  • Abigail Rosenberger, 2014

NSEP David Boren Scholars

  • Marlene Matula, 2015
  • James Trent, 2007
  • Todd Ellick, 2003 (declined)
  • Scott Kofmehl, 2001
  • Joshua Bower, 2000
  • William Koeppen, 2000
  • Andrew Bockis, 1999
  • Betsy Ray, 1994

Rotary Ambassadorial Scholarship

  • Emily Hauser, Nigeria, 2009

American Graduate Fellowship

  • Erica Rhodes, Finalist, 2007

Sears Directors Cup Postgraduate Scholarship

  • Terri Travers, 2002

Shear/Mellon Seminar (Society for Historians of the Early American Republic)

  • Erica Rhodes, 2006

St. Andrews Society Andrew Mutch Scholars

  • Christy Altland, 2016
  • Nathan Anderson-Stahl, 2015
  • Zach Strouse, 2012
  • Acer Van Wallendael, Aberdeen, 2009
  • Nicholas Sepulveda, Edinburgh, 2008
  • Chris Burlingame, St. Andrews, 2007
  • Justin Schultz, 2006
  • Ben Waxman, 2005 (declined)
  • Caitlin Zlatos, 2004
  • Breanna Daum, 2003
  • Katie Baver, Edinburgh, 2002
  • Brett Slingsby, Aberdeen, 2001
  • Joseph Motz, Edinburgh, 2000
  • Wossie Mazengia, Edinburgh, 1999
  • Karen Boden, Aberdeen, 1995
  • Michael Miller, Aberdeen, 1994
  • Christina Ruggery, Aberdeen, 1993
  • Michael Dzanko, Aberdeen, 1991
  • Kelley Woodworth, Edinburgh, 1989
  • Robert Iuliucci, Edinburgh, 1988
  • Maria Tweardy, Edinburgh, 1987
  • Kristen Stephan, Edinburgh, 1986
  • Cynthia Corle, Edinburgh, 1984

Simon Fellowship For Noble Purpose

  • Peter Patitsas, 2007 Honorable Mention

USA Today All-USA College Academic Scholars

  • Jeremy Weber, 2005
  • Rebecca McClaine, 2000
  • Sharon Simpson, 1999